Waniliowy budyń jaglany ze śliwkami pieczonymi w winie

bj11

bj13

Poprzednio, przy okazji „holenderskich dzidziusiów”, mocno się rozpisałam, więc żeby Was ponownie nie zanudzać przydługim wstępem, dzisiaj przejdę od razu do konkretów.

Budyń z kaszy? Ależ owszem! Czemu nie? Waniliowy. Pyszny, kremowy i sycący. Do tego pieczone w winie śliwki… Rewelacja, gorąco polecam!

bj12

bj5

bj14

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
Budyń:
2 i 1/3 szklanki mleka 3,2%
1/3 szklanki kaszy jaglanej
2 łyżki jasnego cukru trzcinowego
1 łyżka masła
ziarenka z jednej laski wanilii
szczypta soli

Pieczone śliwki:
600 g śliwek
2 gwiazdki anyżu
1/2 łyżeczki cynamonu
1 pusta laska wanilii (oczyszczona z ziarenek, które trafiają do budyniu)
125 ml czerwonego wytrawnego wina
1/2 łyżki cukru trzcinowego, opcjonalnie

WYKONANIE:
Pieczone śliwki:
Śliwki umyć, osuszyć, przekroić na pół, usunąć pestki. Ułożyć je w małym naczyniu żaroodpornym lub formie do pieczenia, skórką do dołu. Do śliwek wrzucić gwiazdki anyżu i pustą laskę wanilii.
Wino wymieszać z cynamonem i zalać nim śliwki.
Aby owoce puściły w trakcie pieczenia więcej soku, można je posypać po wierzchu cukrem trzcinowym.
Tak przygotowane śliwki wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika i piec je (bez przykrycia) przez 25-30 minut.

Budyń jaglany:
W trakcie zapiekania owoców, przygotować budyń.

Kaszę jaglaną przełożyć na gęste sito, przelać ją wrzątkiem, przepłukać zimną wodą, dokładnie odcedzić. Czynność powtórzyć.

Opłukaną i dokładnie odcedzoną kaszę przełożyć do rondla o grubym dnie. Wlać mleko, dodać cukier, ziarenka wanilii oraz szczyptę soli. Wymieszać, po czym dodać masło. Rondel postawić na średnim ogniu. Doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i często mieszając rózgą kuchenną, gotować kaszę przez 15-20 minut, do całkowitej miękkości i mocnego zgęstnienia.

Ugotowaną kaszę zdjąć z ognia i zmiksować za pomocą blendera na całkowicie gładki, aksamitny budyń. Jeżeli budyń będzie zbyt gęsty, należy dolać odrobinę mleka.

Podawać od razu z pieczonymi śliwkami.
Do pucharków lub szklanek nakładać po kilka łyżek jaglanego budyniu, kilka pieczonych śliwek, ponownie kilka łyżek budyniu, na wierzchu ułożyć pieczone śliwki.

SMACZNEGO!

10 replies to “Waniliowy budyń jaglany ze śliwkami pieczonymi w winie

  1. zrobiłam dzisiaj o poranku, troszkę pozmieniałam – np nie miałam wanilii to wrzuciłam gwiazdki anyżowe, no i owoce trochę inne zrobiłam bo śliwek tez nie miałam i wyszło PYSZNE – dzięki za przepis – zawsze na słodko kasza jaglana wychodziła mi niedobra, ale też przyznaję nie płukałam jej, a tym razem posłusznie to zrobiłam 😀

    1. Cała przyjemność po mojej stronie 🙂 Bardzo się cieszę, że deser Ci smakował. A kombinować w kuchni zawsze warto 🙂

  2. Oj, ależ to się cudownie zapowiada 🙂 Nigdy nie robiłam budyniu z jaglanki, a tyle razy już sobie obiecywałam, że wreszcie spróbuję. Zapisuję do wypróbowania 🙂

    1. Ja się ostatnimi czasy od jaglanego budyniu uzależniłam. Jest niesamowicie pyszny i, co bardzo ważne, sycący, co bardzo mi odpowiada, bo wystarczy zjeść go niewiele, aby w pełni zaspokoić mały głodek 🙂 Polecam bardzo gorąco!

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star